Blog detail

Cariere
Cariere
By admin In Despre noi Posted 12/05/2016 0 Comments

Business Development Manager

We are currently looking for an experienced Business Development Manager to help us deliver our educational B2B and B2C products and services both to romanian clients and global audiences. The position will be won by a proactive candidate with a proven track record.

The manager will have to:
– understand the elearning product development process
– identify new business opportunities and nurture current business relationships
– conduct presentations
– generate leads
– produce proposals and bid responses
– negotiate and close contracts

What we offer:
– autonomy, you make your own schedule
– competitive salary
– commissions and benefits
– laid-back management focused on results

Requirements:
– 3+ Years of Experience in the eLearning Sector on a Sales/Marketing team
– University Degree
– Excellent spoken and written English skills
– Experience in selling to clients (local and international) in sectors such as Pharma, Telecom, Financial Services, Retail, IT – is a big plus
– Experience in selling to National Ministries of Education outside of Romania – is a plus

You can send us your CV at office@ascendia.ro

Programator Java

Întrucât dorim să formăm o echipă nouă, ne interesează în principal oameni ce au cunoștințe complementare. În cele ce urmează va prezentăm o listă de tehnologii căutate – primele 3 fiind cele mai importante:
1. JavaSE 7 sau 8
2. Spring MVC
3. Hibernate
4. MySql [si eventual alte tipuri de baze de date] 5. jUnit
6. Apache Maven
7. Apache Tiles
8. JSP/HTML
9. JavaScript + jQuery
10. CSS & LESS

Ideal ar fi sa cunoști primele 6 menționate sau cât mai multe din cele menționate în listă, insa orice se poate compensa dacă există dorința și putința de a învăța ceva nou.

Experiența cu varii alte programe/frameworkuri este binevenită.

Constituie avantaje oricare din urmatoarele:
– cunoașterea standardului eLearning SCORM
– cunoașterea metodologiei SCRUM
– experiență cu Git/SVN
– ai lucrat cu JIRA, Trello, Asana sau ceva similar

Ne-ar place să:
– fii creativ în soluțiile pe care le găsești
– dorești să te perfectionezi
– ai spirit de echipă
– fi o tipa/un tip cu bun simț. Așa ne place să credem ca suntem și noi.

Descrierea jobului

Dorim lărgirea echipei cu 2 oameni dornici să puna bazele unei noi echipe de programare orientată pe dezvoltarea de noi unelte educaționale și pe extinderea proiectului de Learning Management System al companiei. Candidații aleși vor putea sa facă front-end sau/și back-end development, în funcție de ceea ce le place și cunosc (acesta fiind un avantaj al creării unei noi echipe).

Succint ceea ce vei face:
– dezvoltarea unor noi module și funcționalități pentru platforma Learning Management System dezvoltată de companie
– oferirea de servicii de personalizare a platformei LMS pentru varii clienți (funcționalități noi sau adaptarea celor existente)
– dezvoltarea de noi unelte educaționale integrate sau ce vor intercomunica cu platforma
– interconectare a platformei cu varii alte solutii (ePayment, ERP, etc)

Ce iți putem oferi noi:
– management înțelegător, pe măsura seriozității demonstrate și a indeplinirii sarcinilor
– mediu de lucru prietenos
– loc sigur de parcat bicicleta – căutam un suport mai frumos.
– metrou aproape
– satisfacția că munca ta are un impact real în educație, chiar la nivel național
– avem și salariu bun, dar sperăm că și restul sunt importante pentru tine

Descrierea companiei

Ascendia dezvoltă software de tip eLearning, deci marea partea a activităților sunt legate de dezvoltarea de aplicații educaționale, atât conținut cât și platforme de învățare.

Dorim să schimbăm ceva în învățământul românesc cu ajutorul tehnologiei și apoi să ne extindem la nivel global. Compania este în creștere și de curand ne-am instalat in noul nostru sediu din Piata Victoriei.

Avem produse pe piața din România (Colecția EduTeca – apps pentru preșcolari, manuale digitale, etc), dar oferim și servicii de eLearning pentru companii mari.
Propriile aplicatii pentru scolari sunt precum cele prezentate lahttps://www.youtube.com/user/eAscendia
sau la Manuale Digitale EduTeca

În ceea ce privește relaxarea, încercăm să ne facem echipă de bicicliști, suntem vreo 6 care mergem pe la evenimente de gen (pe unde ne și accidentăm, de obicei). Vreo 3-4 se antrenează în secret acasa, cu LoL seara.

Ne poti trimite CV-ul tau la office@ascendia.ro

Programator Inteligență Artificială

Candidatul ideal

Iată ceea ce ar trebui să știi:
– cunostinte de functionare a algoritmilor de Artificial Intelligence
– experienta cu lucrul cu varii API-uri
– cunostinte PHP & MySQL la nivel avansat
– HTML5 la nivel avansat
– XML,CSS si Javascript la nivel mediu-avansat
– cunoștințe JQuery, NodeJS, CreateJS
– algoritmică – poate ai studiat programare? :) (Pascal,C++, altceva…) fie în liceu, fie în facultate

Constituie avantaje binevenite oricare din urmatoarele:
– experiența cu Git/SVN
– experiență ActionScript3 (sau Adobe Flash AS, oricare versiune)

Dorim lărgirea echipei cu 2 oameni dornici să dezvolte software web-based, în special în zona de learning/gaming online, cu integrarea si adaptarea unor elemente de inteligenta artificiala.

– integrarea cu sisteme de tip AI – cunostintele in acest domeniu sunt foarte apreciate
– crearea/extinderea functionalitatilor platformei ce urmeaza a fi lansata (PHP, MySQL,&JavaScript)
– editare fisiere XML/HTML5/CSS pentru obiectele create

– management înțelegător, pe măsura seriozității demonstrate și a indeplinirii sarcinilor trasate
– pachet de acțiuni, în funcție de vechimea în companie
– metrou aproape – sediul nostru este la Piața Victoriei
– satisfacția că munca ta are un impact real în educație

Cuvinte cheie: programator, programmer, inteligența artificială, AI, web, developer, game, JavaScript, HTML5, Flash, HTML, WebGL, XML, CSS, ActionScript, eLearning, AS3 ( pentru indexare anunt :) )

Ascendia dezvoltă software de tip eLearning, deci marea partea a activităților sunt legate de dezvoltarea de jocuri educaționale, aplicații sau simulări web-based. In 2016 compania a fost listata la bursa, actiunile companiei fiind tranzactionate la Bursa de Valori Bucuresti.

Suntem circa 30 de oameni, localizati in Bucuresti. Dorim să schimbăm ceva în învățământul românesc cu ajutorul tehnologiei și să ne extindem și la nivel global.

Avem produse pe piața din România (Colecția EduTeca – apps pentru preșcolari, manuale digitale, etc), dar oferim și servicii de eLearning pentru companii mari. Propriile aplicatii pentru scolari sunt precum cele prezentate la https://www.youtube.com/results?search_query=eascendia
sau la http://manuale.eduteca.ro/profesor/C2S2/index.html#I

In ceea ce priveste dezvoltarea produselor proprii pentru piata externa, urmeaza sa lansam o platforma educationala ce va folosi algoritmi de inteligenta artificiala.

Pentru activitatea noastra si produsele dezvoltate de Ascendia, am prinut numeroase premii și distincții, printre care:
– Nominalizati ca reprezentanți ai României la World Summit Award pentru educație în 2012, cu o aplicație de astronomie
– “Silver prize” categoria Best Game a ZFMobilio 2013, cu o aplicație EduTeca pentru copii
– “Premiul selecției naționale IBBY” – pentru aplicațiile Eduteca – Moldova 2013
– “Bronze prize” la ctegoria Entertainment a Mobilio Awards 2014 cu o aplicație pentru copii
– Premiul întâi la “Best educational content for kids” pentru Romania în 2014 cu un produs EduTeca, un premiu susținut de Comisia Europeană sub inițiativa Safer Internet Initiative
– Semifinaliști la LEGO Play To Learn 2014 challenge
– “Eskills for Jobs 2014 – Digital Entrepreneurship Award” – European Winner – emis de Comisia Europeană pentru întreaga activitate a companiei

Ne poti trimite CV-ul tau la office@ascendia.ro

CLIENTS

Programul Operaţional Sectorial
"Creşterea Competitivităţii Economice"
"Investiţii pentru viitorul dumneavoastră"

CREŞTEREA PRODUCTIVITĂŢII ASCENDIA DESIGN S.R.L. PRIN ACCES LA BROADBAND ŞI ECHIPAMENTE TIC PERFORMANTE

- proiect co-finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională -
- perioadă implementare 12.2012 - 04.2013 -

Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe co-finanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi
www.fonduri-ue.ro

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României